Poznámky k vydání openSUSE 12.1

Verze:

12.1.12 (2012-04-13)

Copyright © 2012 Novell, Inc.

Tento text můžete kopírovat, distribuovat a/nebo měnit podle GNU Free Documentation License, verze 1.2 nebo novější, vydané Free Software Foundation. Není povoleno měnit sekce a přidávat text. Kopii licence najdete v souboru fdl.txt.

Pokud aktualizujete openSUSE ze starší verze vydání, můžete si poznámky k vydání zobrazit zde: http://en.opensuse.org/openSUSE:Release_Notes

Tyto poznámky jsou děleny do následujících okruhů:

Různé
  1. YaST AppArmor — konfigurační modul
Instalace
  1. Pro detailní informace k instalaci
Obecné
  1. Dokumentace openSUSE
  2. GNOME 3
  3. Zvukový systém PulseAudio
  4. Btrfs
  5. Přihlášení do domény Windows s KDM
  6. Externě dostupná Oracle Java
  7. Removing 32-Bit XEN Hypervisor
  8. Formatting Large Disk Partitions on Windows 8 Server
  9. Configuring Postfix
Aktualizace systému
  1. Mounting Encrypted Partitions with dm-crypt
  2. Mounting Encrypted Partitions Using systemd
Technické
  1. Inicializace grafiky s KMS (Kernel Mode Setting)
  2. Zvukový výstup Radeon HDMI je zakázaný
  3. Spouštění s systemd nebo sysvinit
  4. systemd: Dodání spouštěcích parametrů služeb
  5. systemd: Vypnutí systému
  6. systemd: Vytváří se použití tmpfs: /run, /var/run, /media, etc.
  7. systemd: Čištění adresářů (/tmp a /var/tmp)
  8. CUPS 1.5
  9. Příkaz rename
  10. Rozhraní NetworkManaqeru pro příkazový řádek
  11. rpm: %_topdir Změněno pro nerootovské uživatele

Různé

YaST AppArmor — konfigurační modul

FATE kategorie pro https://features.opensuse.org/305278: AppArmor, YaST.

Konfigurační modul AppArmoru nyní naleznete v sekci "Bezpečnost a uživatelé" Ovládacího centra YaSTu.

Instalace

Pro detailní informace k instalaci

Pro detailní informace k instalaci vizte "openSUSE Dokumentaci" odkazovanou níže.

Obecné

Dokumentace openSUSE

GNOME 3

GNOME 3 nabízí nový design desktopu, který je odlišný od GNOME 2. Jako výsledek a pořádek k tomu, aby uživatelé mohli využít změn, vzhled a ovládání desktopu GNOME 2 nebude zmigrováno automaticky. K úpravám GNOME 3 je použito Nastavení systému. Pro ještě detailnější přizpůsobení je poskytován pokročilý nástroj (gnome-tweak-tool).

Standardní režim GNOME 3 vyžaduje v grafických ovladačích podporu 3D akcelerace. Pokud není 3D akcelerace k dispozici, GNOME 3 použije náhradní režim. Pokud je v GNOME 3 detekována dostupnost 3D akcelerace, ale standardní režim je nepoužitelný, pak jste pravděpodobně našli chybu v grafických ovladačích. Náhradní režim můžete vynutit parametrem gnome.fallback=1 na startovacím řádků v zavaděči grub.

Pokud použijete záchranný mód, můžete si přizpůsobit panely stiskem klávesy Alt předtím, než kliknete pravým tlačítkem na panel.

Pro zběžný popis mnoha funkcí GNOME Shellu, jako klávesové zkratky, možnosti drag-and-drop (táhni a pusť) a speciálních nástrojů, navštivte stránku https://live.gnome.org/GnomeShell/CheatSheet.

Zvukový systém PulseAudio

Zvukový systém PulseAudio je nyní celosystémově integrovaný a povolený ve výchozím nastavení nové instalace. Pokud jste ho v předchozím vydání zakázali a chcete jej nyní povolit, zkontrolujte proměnnou PULSEAUDIO_ENABLE v konfiguračním souboru /etc/sysconfig/sound:

Nastavte PULSEAUDIO_ENABLE na "yes" k vynucenému povolení PulseAudia všude. Nastavením PULSEAUDIO_ENABLE na "no" kompletně PulseAudio zakážete. Nastavením na "custom" říkáte, že chcete nechat upravenou konfiguraci nedotčenou.

Btrfs

Btrfs je souborový systém další generace pro Linux. Jako náhled nové technologie můžete vytvářet btrfs oddíly nebo nastavit celý systém s btrfs.

Poznámka: souborový systém btrfs je pod aktivním vývojem a kontrolní a opravná funkcionalita ("scrub") byla přidána teprve nedávno. "Scrub" je zaměřen na ověření dat a metadata předpokládající stromovou strukturu jsou fajn; ten může (a by měl) být spouštěn pravidelně na připojeném souborovém systému: umí běžet jako proces na pozadí během normálního běhu.

Tímto vám radíme, abyste opatrně uvážili, která data dáte na tento souborový systém a dodržujte obvyklé návyky pro redundanci a zálohování. Pro více informací vizte http://btrfs.wiki.kernel.org.

Btrfs obsahuje mnoho zajímavých nových funkcí, včetně možnosti vytvářet snímky vašeho souborového systému. Snímky a návraty jsou podporovány příkazem snapper a jsou již zahrnuté ve vašem openSUSE balíčkovém nástroji a nástrojích pro správu systému, jako je zypper a YaST.

Přihlášení do domény Windows s KDM

KDM motiv SUSE neumožňuje přihlášení do domény Windows.

K obejití této chyby nastavte prázdný řetězec volby DISPLAYMANAGER_KDM_THEME v souboru /etc/sysconfig/displaymanager, aby se použil výchozí motiv KDM:

DISPLAYMANAGER_KDM_THEME=""

Externě dostupná Oracle Java

Balíček java-1_6_0-sun není již nadále součástí openSUSE z důvodu licenční změny. Nyní dodáváme sestavení OpenJDK jako náhradu. openSUSE uživatelé, kteří preferují používání binární verze Oracle JDK před sestavením OpenJDK, mohou stáhnout verzi ze stránek Oracle - http://oracle.com/java.

Removing 32-Bit XEN Hypervisor

The 32-Bit XEN Hypervisor is no longer available. Use the 64-bit XEN Hypervisor instead for 32-bit and 64-bit virtual guests.

Formatting Large Disk Partitions on Windows 8 Server

Installing a guest hosted on Windows 8 Server may fail when a large virtual disk image (larger than 50 GB) in .vhdx format is assigned to the guest. To workaround this issue use either virtual disk images with a fixed size, or create the dynamically sized disk image using Powershell.

Technical Background about the Issue

The .vhd and .vhdx images are sparse files. When a dynamic .vhdx is created with a maximum size of 127 GB, the initial size is about 256 KB. Because the default block size for .vhdx files is 32 MB, writing one 512 byte sector will result in a 32 MB section of the sparse file being allocated. When ext3 is allocating the MBR, the super block, the backup super blocks, inodes, directories, etc., space is being allocated in the sparse file. Because of ext3's suboptimal IO, how the data structures are laid out on disk, and the default block size, a large partition of the .vhdx file is allocated just by formatting. The workaround is to create a .vhdx file with a 1 MB block size rather than the default 32 MB.

Changing the block size in the UI is not implemented. It can only be changed when the VHDx file is created through Powershell. To create a VHD with a modified block size, use this Powershell script (all in one line):

New-VHD -Path C:\MyVHDs\test.vhdx -SizeBytes (127GB)
  -Dynamic -BlockSizeBytes (1MB) -VHDFormat vhdx

Configuring Postfix

There is no SuSEconfig postfix module any more. Thus SuSEconfig no longer writes the postfix configuration files, if you set sysconfig variables in /etc/sysconfig/postfix or /etc/sysconfig/mail.

After modifying sysconfig variables you must manually run /usr/sbin/SuSEconfig.postfix as root.

Aktualizace systému

Mounting Encrypted Partitions with dm-crypt

On ancient SUSE systems, /etc/cryptotab was used for setting up devices with the now deprecated cryptoloop technology. 12.1 only supports /etc/crypttab (without 'o'!), which uses dm-crypt. Users who still have a cryptotab from the old days should run convert_cryptotab, which prints instructions about what to put in crypttab and fstab instead.

Mounting Encrypted Partitions Using systemd

If encrypted partitions are not automatically mounted when using systemd, the noauto flag in /etc/fstab for these partitions could be the cause. Replacing this flag with nofail will fix it. For instance, change the following line:

/dev/mapper/cr_sda3  /home   ext4    acl,user_xattr,noauto 0 2

na

/dev/mapper/cr_sda3  /home   ext4    acl,user_xattr,nofail 0 2

Technické

Inicializace grafiky s KMS (Kernel Mode Setting)

V openSUSE 11.3 jsme přešli na KMS (Kernel Mode Setting) u grafických karet Intel, ATI a NVIDIA, což je nyní výchozí. Pokud narazíte na problémy s podporou ovladače KMS (intel, radeon, nouveau), vypněte KMS přidáním nomodeset do příkazové řádky pro startování jádra. Abyste to nastavili natrvalo, přidejte to do příkazové řádky jádra v souboru /boot/grub/menu.lst. Tato volba zajišťuje, že odpovídající jaderný modul (intel, radeon, nouveau) je načten s modeset=0 v initrd, tzn. KMS je vypnuto.

Ve vzácných případech je načítání modulu DRM z initrd obecný problém nesouvisející s KMS, lze dokonce možné v initrd úplně vypnout podporu modulu DRM. Abyste tak učinili, pomocí YaSTu nastavte proměnnou sysconfig NO_KMS_IN_INITRD na hodnotu yes, což poté způsobí znovuvytvoření initrd. Pak restartujte počítač.

Na grafikách Intel bez KMS se Xserver vrací zpět k ovladači fbdev (ovladač intel podporuje pouze KMS). Alternativně pro starší Intelovské GPU je k dispozici ovladač "intellegacy" (balíček xorg-x11-driver-video-intel-legacy), který stále podporuje UMS (User Mode Setting = uživatelský mód nastavení). K jeho použití upravte /etc/X11/xorg.conf.d/50-device.conf a změňte záznam "driver" na intellegacy.

Na grafikách ATI se současnými GPU se vrací k radeonhd. U grafických karet NVIDIA bez KMS je použit ovladač nv (ovladač nouveau podporuje pouze KMS). Nutno poznamenat, že novější grafické karty ATI a NVIDIA se vrací k fbdev, pokud uvedete jako spouštěcí parametr jádra nomodeset.

Zvukový výstup Radeon HDMI je zakázaný

Kvůli problémům některého hardwaru je v ovladači radeon, který je výchozím ovladačem pro grafické karty AMD/ATI, ve výchozím nastavení zakázán zvukový výstup HDMI.

Může být povolen přidáním parametru radeon.audio=1 jako parametr jádra v zavaděči grub. V YaSTu otevřete Systém -> Zavaděč, pak u výchozího záznamu klikněte na Upravit a poté přidejte na konec 'Volitelné parametry příkazového řádku jádra' následující:

radeon.audio=1

Poté restartujte počítač, abyste uplatnili změnu.

Alternativně si mohou uživatelé nainstalovat proprietární ovladač od AMD. Pro více informací navštivte http://en.opensuse.org/SDB:ATI_drivers.

Spouštění s systemd nebo sysvinit

Jako výchozí nyní se openSUSE spouští pomocí systemd. V případě potíží můžete se vrátit k původním způsobu za použití sysvinit tak, že v zavaděči stisknete klávesu F5.

Pokud chcete trvale přejít k sysvinit, nainstalujte si balíček sysvinit-init. Pro opětovný návrat k systemd přeinstalujte balíček systemd-sysvinit.

systemd: Dodání spouštěcích parametrů služeb

systemctl podporuje pouze "standardní" parametry (čtěte http://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/Incompatibilities).

Toto nové chování můžete obejít voláním startovacích skriptů přímo, například:

cd /etc/init.d
./apache2 <vaše_parametry>

systemd: Vypnutí systému

Když používáte systemd, k zastavení a vypnutí systému zadejte v příkazovém řádku halt -p nebo shutdown -h now a nebo použijte vypínací tlačítko vašeho desktopového prostředí.

Poznámka: Jednoduché halt nevypne systém řádně.

systemd: Vytváří se použití tmpfs: /run, /var/run, /media, etc.

systemd připojuje několik adresářů, které jsou zamýšlené tak, aby obsahovaly pouze dočasná data, jako souborového systémy tmpfs. Jsou to adresáře: /run, /var/run, /var/lock a /media. Pro informace o pozadí vizte http://lwn.net/Articles/436012/.

Poznámka: Neukládejte soubory, které mají přežít restart, do /run, /var/run, atd.

systemd: Čištění adresářů (/tmp a /var/tmp)

systemd udržuje adresáře, jak je uvedeno v tmpfiles.d adresářích a v /lib/systemd/system/systemd-tmpfiles-clean.timer. Pro více informací vizte manuálovou stránku tmpfiles.d.

Jako výchozí, systemd čistí tmp adresáře denně, jak je nakonfigurováno v /usr/lib/tmpfiles.d/tmp.conf:

d /tmp 1777 root root 10d
d /var/tmp 1777 root root 30d

Poznámka: systemd nectí proměnné sysconfigu v /etc/sysconfig/cron jako je TMP_DIRS_TO_CLEAR.

CUPS 1.5

CUPS 1.5 přichází se zpětně nekompatibilními změnami:

Příkaz rename

V souladu s GNU Coding Standards (standardy kódu), příkaz rename nyní zachází se všemi řetězci, které začínají pomlčkou, jako parametr příkazového řádku. Abyste tomuto předešli, oddělte volby jednu od druhé pomocí --, jak je uvedeno níže:

#!/bin/bash
for f in *.jpg ; do
  rename -- ".jpg" "-$RANDOM.jpg" $f ;
done

Rozhraní NetworkManaqeru pro příkazový řádek

cnetworkmanager není již nadále k dispozici — použijte místo toho nmcli. Pro informace o migraci, čtěte http://repo.or.cz/w/cnetworkmanager.git/blob_plain/HEAD:/nmcli-migration.html.

rpm: %_topdir Změněno pro nerootovské uživatele

Neprivilegovaní uživatelé již nadále nemohou zapisovat do /usr/src/packages. rpmbuild teď jako výchozí používá ~/rpmbuild. Pro změnu tohoto adresáře přidejte do ~/.rpmmacros řádek podobný následujícímu:

%_topdir /nějaký/někde/jinde

Abyste použili podadresář foo adresáře $HOME, přidejte k ~/.rpmmacros:

%_topdir %{getenv:HOME}/foo