openSUSE Leap 42.2

Release Notes

openSUSE Leap is a free and Linux-based operating system for your PC, Laptop or Server. You can surf the Web, manage your e-mails and photos, do office work, play videos or music and have a lot of fun!

Data wydania: 2018-03-15 , : 42.2.20180315.23123c4

Okres wsparcia openSUSE 42.2 dobiegł końca. Aby system pozostał aktualny i bezpieczny, należy go zaktualizować do aktualnej wersji openSUSE. Przed rozpoczęciem aktualizacji, upewnij się że wszystkie poprawki openSUSE 42.2 zostały zainstalowane.

For more information about upgrading to a current openSUSE version, see http://en.opensuse.org/SDB:Distribution-Upgrade.

If you upgrade from an older version to this openSUSE Leap release, see previous release notes listed here: http://en.opensuse.org/openSUSE:Release_Notes.

Informacje o projekcie znajdują się na stronie https://www.opensuse.org.

1 Instalacja

Ta sekcja zawiera informacje związane z instalacją. Dokładniejsze informacje dotyczące aktualizacji, dostępne są na https://doc.opensuse.org/documentation/leap/startup/html/book.opensuse.startup/part.basics.html.

1.1 Minimalna instalacja systemu

To avoid some big recommended packages from being installed, the pattern for minimal installations uses another pattern that creates conflicts with undesired packages. This pattern, patterns-openSUSE-minimal_base-conflicts, can be removed after installation.

Note that the minimal installation has no firewall by default. If you need one, install SuSEfirewall2.

1.2 UEFI—Unified Extensible Firmware Interface

Prior to installing openSUSE on a system that boots using UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), you are urgently advised to check for any firmware updates the hardware vendor recommends and, if available, to install such an update. A pre-installed Windows 8 is a strong indication that your system boots using UEFI.

Wyjaśnienie: Zdarza się, że firmware interfejsu UEFI zawiera błędy, które powodują niepoprawne działanie, gdy zbyt duża ilość danych jest zapisywana w buforze UEFI. Nie wiadomo jak dużo to za dużo.

openSUSE ogranicza ryzyko zapisania większej ilości danych niż jest to niezbędne. Wskazane jest wyłącznie położenie menadżera rozruchu openSUSE. Jądro Linux zapewnia możliwość użycia bufora UEFI do zapisywania informacji dotyczących uruchamiania i błędów, jednakże funkcja (pstore) domyślnie jest zablokowana. Niezależnie od tego zaleca się instalowanie aktualizacji firmware polecanych przez producenta sprzętu.

1.3 Instalator ulega awarii jeżeli zostanie domyślnie ustawiony by montować po nazwie

When setting the default mount value to By Label during partitioning, the installer will report an error and crash. As a workaround, use another option for installation. If needed, switch back to By Label on the running system.

1.4 Partycje UEFI, GPT oraz MS-DOS

Together with the EFI/UEFI specification, a new style of partitioning arrived: GPT (GUID Partition Table). This new schema uses globally unique identifiers (128-bit values displayed in 32 hexadecimal digits) to identify devices and partition types.

Dodatkowo, specyfikacja UEFI partycje MRB (MS-DOS) są kompatybilne wstecz. Program rozruchowy LINUX (ELILO lub GRUB2) próbuje automatycznie wygenerować GUID dla tych partycji i zapisuje je w firmwarze. Takie GUID mogą się często zmieniać, wywołując nadpisanie w firmwarze. Na nadpisanie składają się dwie operacje: Usunięcie starego wpisu oraz stworzenie nowego który zastępuje pierwszy.

Nowoczesny firmware posiada kolektor śmieci który zbiera usunięte wpisy i uwalnia pamięć zarezerwowaną dla starego wpisu.Problem powstaje gdy wadliwy firmware nie zbiera i uwalnia tych wpisów. Może to doprowadzić do problemów z uruchomieniem systemu.

W celu ominięcia problemu, przekształć stare partycje MRB na GPT.

1.5 Sterowniki Noveau 3D/DRI mogą doprowadzić do błędów aplikacji KDE

W openSUSE Leap 42.2, sterowniki Noveau Mesa/DRI są uznane za eksperymentalne w renderowaniu 2D/3D. Sterowniki Noveau kernel/KMS oraz Noveau X.org/DDX do renderowania 2D są nadal uznawane za stabilne.

Kiedy sterownik Noveau Mesa/DRI jest używany, niektóre aplikacje mogą przestać działać, zwłaszcza KDE oraz aplikacje oparte o framework QT. Sterownik w chwili obecnej jest oddzielną paczką o nazwieMesa-dri-nouveau, która może być odinstalowana w razie problemów.

Bez zainstalowanego sterownika akceleracja 3D na GPU Nvidii oraz akceleracja 2D na nowszych GPU Nvidii ,które korzystają z Glamour do szybkich operacji 2D, nie będzie działać. Kernel Mode Setting oraz podstawowe 2D są nadal dostępne, jak również akceleracja 2D poprzez EXA na GPU Nvidii z kodem generacji Kepler (zaprojektowanym w 2012) oraz wcześniejszych. Operacje 3D są wspierane poprzez rendering programowy.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, sprawdź zgłoszenie błędu https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=91632 oraz https://bugzilla.opensuse.org/show_bug.cgi?id=1005323.

2 Aktualizacja systemu

Ta sekcja zawiera notatki związane z aktualizacją systemu. Dokładniejsze instrukcje znajdują się w dokumentacji na https://doc.opensuse.org/documentation/leap/startup/html/book.opensuse.startup/cha.update.osuse.html.

2.1 Aktualizacja z openSUSE Leap 42.1

2.1.1 Usunięte i zastąpione paczki

Następujące paczki zostały usunięte lub zastąpione w porównaniu z openSUSE Leap 42.1:

 • arista: Zastąpiono przez transmageddon.

 • cadabra: Kod źródłowy już się nie kompiluje. Następca, Cadabra 2 nie jest jeszcze stabilny.

 • dropbear: Usunięty nie ma znaczących zalet względem openssh.

 • emerillon: Zastąpiony przez gnome-maps.

 • gnome-system-log: Zastąpiony przez gnome-logs.

 • hawk: Zastąpiony przez hawk2.

 • ksnapshot: Zastąpiony przez spectacle.

 • labplot: Labplot został zastąpiony przez jego wersję w Qt5, o nazwielabplot-kf5. Jeżeli aktualizujesz z instalacji openSUSE Leap 42.1 w której labplot jest zainstalowany, labplot-kf5zostanie automatycznie zaktualizowany.

 • nodejs:Zmienił nazwę na nodejs4.

 • psi:Zastąpiony przez psi+.

 • python-moin: Zastąpiony Przez moinoin-wiki. Zwykła zmiana nazwy, nie aktuaizacja wersji.

 • ungifsicle: Zastąpione przez gifsicle.

 • xchat: Zastąpiony przez hexchat.

2.1.2 /var/cache/ na własnym pod-wolumenie do migawek i przywracania plików

/var/cache zawiera wiele ulotnych danych, jak na przykład pamięć podręczna Zyppera z paczkami RPM w różnych wersjach dla każdej aktualizacji. W rezultacie przechowywania danych które są zazwyczaj zbędne oraz ulotne, obszar zajmowany przez migawki na dysku może szybko wzrosnąć.

Aby temu zapobiec, przesuń /var/cache do oddzielnego pod-wolumenu. Na świeżej instalacji openSUSE Leap 42.2, jest to wykonywane automatycznie. Aby przekształcić istniejący system plików root, wykonaj następujące kroki:

 1. Znajdź nazwę urządzenia(na przykład /dev/sda2 lub /dev/sda3) systemu plików root:

  df /
 2. Zidentyfikuj nadrzędny pod-wolumen wszystkich pozostałych pod-wolumenów. W instalacjach openSUSE 13.2, tan pod-wolumen nazywa się @. Aby sprawdzić czy masz pod-wolumen @, użyj:

  btrfs subvolume list / | grep '@'

  Jeżeli wynik tego polecenia jest pusty, nie posiadasz pod-wolumenu o nazwie @. W takim przypadku możesz spróbować kontynuować z pod-wolumenem o ID 5, który był wykorzystywany w starszych wersjach openSUSE.

 3. Teraz zamontuj wymagany pod-wolumen.

  • Jeżeli posiadasz @ pod-wolumen, zamontuj ten sub-wolumen do tymczasowego punktu montowania:

   mount < 1root_device> 2 -o subvol=@ /mnt
  • If you do not have a @ subvolume, mount subvolume ID 5 instead:

   mount < 1root_device> 2 -o subvolid=5 /mnt
 4. /mnt/var/cachemoże już istnieć oraz może być tą samą lokacją co /var/cache. Aby uniknąć utraty danych, przenieś ją:

  mv /mnt/var/cache /mnt/var/cache.old
 5. stwórz nowy pod-wolumen:

  btrfs subvol create /mnt/var/cache
 6. Jeśli masz lokację /var/cache.old, przenieś ja do nowej lokacji:

  mv /var/cache.old/* /mnt/var/cache

  Jeżeli tak nie jest, to zrób:

  mv /var/cache/* /mnt/var/cache/
 7. Opcjonalne usuń /mnt/var/cache.old:

  rm -rf /mnt/var/cache.old
 8. Od montuj pod-wolumen z tymczasowego punktu montowania:

  umount /mnt
 9. Dodaj wpis do /etc/fstab dla nowego pod-wolumenu /var/cache. Wykorzystaj istniejący pod-wolumen jako wzór. Upewnij się by pozostawić UUID nietknięte (to jest UUID głównego systemu plików) i zmień nazwę pod-wolumenu oraz jego punkt montowania na /var/cache.

 10. Zamontuj nowy pod-wolumen jak w /etc/fstab:

  mount /var/cache

2.1.3 GNOME Keyring Nie jest już zintegrowany z GPG

Zintegrowany agent GPG w GNOME Keyring został usunięty. Dlatego GNOME Keyring nie może już być wykorzystywany do zarządzania kluczami GPG. Możesz nadal zarządzać kluczami GPG poprzez linię komend wykorzystując narzędzie gpg.

2.1.4 Sterownik Synaptic może pogorszyć doświadczenie przy korzystaniu z panelu dotykowego pod GNOMEm

W Leap 42.1, sterownik Synaptic (paczka f86-input-synaptics) była domyślnie zainstalowana ale miała niższy priorytet niż sterownik libinput (xf86-input-libinput).

Od wersji Leap 42.2:

 • Sterownik Synaptic nie jest już domyślnie instalowany.

 • Jeżeli sterownik Synaptic zostanie zainstalowany, przejmie kontrolę nad dowolnym panelem dotykowym.

 • Sterownik Synaptic nie jest już wspierany przez GNOME. To oznacza że po instalacji sterownika, panele dotykowe Synaptic będą mogły być skonfigurowane jedynie jak podstawowa mysz.

Jeżeli nie korzystasz z paneli dotykowych Synaptic z dużą ilością własnych ustawień dla sterownika Synaptic, usuń tą paczkę z systemu:

sudo zypper rm xf86-input-synaptics

2.1.5 AArch64: Rozmiar strony został zmieniony w openSUSE Leap 42.2 w porównaniu z openSUSE Leap 42.1

W openSUSE Leap 42.1, domyślny rozmiar strony wynosił 64 kB. W openSUSE Leap 42.2, rozmiar stron został zmieniony na 4kB. Ta zmiana powoduje że stare systemy plików Swap oraz Btrfs stają się nie używalne.

Jeżeli korzystasz z openSUSE Leap 42.1 na AArch64, rozważ świeżą instalację openSUSE Leap 42.2 zamiast aktualizacji.

2.1.6 Systemy z kontrolerami CCISS mogą po aktualizacji przestać się uruchomiać

Sterownik kontrolerów Compaq/HP Smart Array (CCISS) (cciss.ko) nie wspiera już domyślnie niektórych kontrolerów. Może to doprowadzić do tego że dysk root nie zostanie wykryty przez kernel openSUSE Leap 42.2.

Na dotkniętych systemach, sterownik CCISS może zostać skonfigurowany by przywrócic poprzednie zachowanie i wykryć kontroler ponownie. Aby to zrobić, dodaj parametr kernela cciss.cciss_allow_hpsa=0.

2.2 Aktualizacja z openSUSE 13.2

Poniższe notatki dotyczą aktualizacji od wersji openSUSE 13.2 lub starszej. Sprawdź również informacje zawarte w Sekcja 2.1, „Aktualizacja z openSUSE Leap 42.1”.

2.2.1 Nazwy interfejsów sieciowych

Jeżeli aktualizujesz zdalną maszynę z openSUSE 13.2, upewnij się że twoje interfejsy sieciowe są poprawnie nazwane.

OpenSUSE 13.2 wykorzystywało tak zwane przewidywalne nazwy interfejsów sieciowych (np. enp5s0), natomiast openSUSE Leap 42.1 wykorzystuje trwałe nazwy interfejsów (eth0). Po aktualizacji i restarcie, nazwy interfejsów sieciowych mogą ulec zmianie. Może to spowodować ze system będzie nie osiągalny. Aby uniknąć zmian nazwy na interfejsach, uruchom podaną komendę dla każdego z interfejsów przed restartem systemu:

/usr/lib/udev/udev-generate-persistent-rule -v -c enp5s0 -n enp5s0 -o /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules

Zamień enp5s0 nazwą swojego interfejsu.

2.2.2 Btrfs: Wyciek przestrzeni dysku po operacji przywracania systemu

Domyślnie openSUSE 13.2 wykorzystywał rozkład partycji Btrfs, który pozwalał na permanentne zajęcie przestrzeni dyskowej przez statyczne i nie osiągalne treści, gdy pierwsze przywracanie systemu zostało uruchomione. Ten problem został naprawiony w openSUSE Leap 42.1. Jednakże, poprawka może być zastosowana jedynie w nowo instalowanych systemach.

Jeżeli przeprowadzasz aktualizację z openSUSE 13.2. możesz przekształcić system plików do nowego rozkładu, ale nie możesz odzyskać utraconej przestrzeni dyskowej.

Ostrzeżenie
Ostrzeżenie: Utrata danych przy ne standardowych ustawieniach lub bez przywracania

Poniższa procedura zadziała wyłącznie na instalacjach skonfigurowanych przy wykorzystaniu domyślnych wartości zaproponowanych przez instalator openSUSE 13.2.

Dodatkowo, należało wcześniej dokonać operacji przywracania systemu.

Jeżeli użyto nie standardowych opcji do skonfigurowania systemu plików Btrfs lub nie dokonano wcześniej procedury przywracania systemu, wywołanie następującej procedury może doprowadzić do utraty danych.

 1. Zamontuj początkowy system plików root:

  mount /dev/<ROOT_FILE_SYSTEM> -o subvolid=5 /mnt
 2. Usuń wszystkie pliki w /mnt które nie są w sub-volumenie:

  find /mnt -xdev -delete
 3. Od montuj system plików:

  umount /mnt

2.2.3 System druku: Usprawnienia oraz niekompatybilne zmiany

Wersja CUPS zaktualizowana do 1.7

W odróżnieniu do CUPS 1.5 w openSUSE 13.2, CUPS 1.7 wprowadza kilka znaczących zmian które mogą wymagać ręcznej konfiguracji.

 • Od teraz PDF jest standardowym formatem zadań wydruku zastępującym PS. Dlatego tradycyjne drukarki PostScript wymagają sterownika filtru drukowania.

  Sprawdź https://en.opensuse.org/Concepts_printing aby uzyskać więcej informacji.

 • Protokół wyszukiwania drukarek sieciowych uległ zmianie. Natywna metoda wyszukiwania drukarek sieciowych aktualnie bazuje na serwisie wyszukiwania DNS( DNS-SD,poprzez Avahi). Serwis cups-browsed z paczki cups-filtersmoże zostać  użyty do połączenia starych i nowych protokołów. cupsd oraz cups-browsed muszą być uruchomione aby "starsze" klienty mogły odnaleźć drukarki (to uwzględnia LibreOffice oraz KDE).

 • Domyślna wersja protokołu IPP została zmieniona z 1.1. do 2.0. Starsze serwery jak CUPS 1.3.x (na przykład w SUSE Linux Enterprise 11) odrzucają zapytania IPP 2.0 z błędem Bad Request (sprawdź szczegóły nahttp://www.cups.org/str.php?L4231).

  Aby drukować do starszych serwerów, wersja protokołu IPP musi być wyraźnie wskazana poprzez dopisanie /version=1.1 w którymkolwiek z miejsc:

  • Opcji ServerName w client.conf (na przykład, ServerName older.server.example.com/version=1.1).

  • Wartości zmiennej środowiskowej CUPS_SERVER.

  • Wartości nazwy serwera opcji -h polecenia w linii komend, na przykład:

   lpstat -h older.server.example.com/version=1.1 -p
 • Niektóre filtry drukowania oraz back-endy zostały przesunięte z paczki cups do cups-filters.

 • Niektóre dyrektywy zostały podzielone z cupsd.conf do cups-files.conf ( sprawdź szczegóły na http://www.cups.org/str.php?L4223, CVE-2012-5519, oraz https://bugzilla.opensuse.org/show_bug.cgi?id=789566).

 • Banery CUPS oraz strony testowe CUPS zostały przesunięte z paczki cups do cups-filters (sprawdź szczegóły na http://www.cups.org/str.php?L4120 oraz https://bugzilla.opensuse.org/show_bug.cgi?id=735404).

3 Informacje ogólne

Sekcja zawiera listę ogólnych problemów z openSUSE Leap 42.2, które nie pasują do innych kategorii.

3.1 Oprogramowanie KDE zarządzania informacjami personalnymi (KDE PIM)

W openSUSE Leap 42.2 sa opublikowane dwie wersje zestawów KDE PIM (Kontakt, KMail, itd):

 • Stara wersja 4.x

 • Wersja bazująca na KDE Frameworks 5

KDE PIM 4.x nie jest już wspierane przez aktualną wersję KDE, ale pozostawiono aby nie zakłócać użytkowników.

Nie da się jednocześnie instalować obu wersji KDE PIM. Niektóre aplikacje, jak na przykład KNode(paczka knoe) wymagają wymagają starej wersji 4.x i zostanie odinstalowane w momencie instalacji jakiejkolwiek paczki z KDE PIM 5.x ( np. paczka kmail5).

KDE PIM 4.x zostanie usunięty w następnej wersji openSUSE Leap. Dlatego, zachęcamy do przełączenia się do nowszej wersji 5.x.

Aczkolwiek, nie wszystkie ustawienia migrowano z starej wersji. W celu uzyskania dokładniejszych informacji sprawdź zgłoszenie błędu na https://bugzilla.opensuse.org/show_bug.cgi?id=1001872.

3.2 No Screen Lock When Using GNOME Shell But Not GDM

When using GNOME Shell together with a login manager other than GDM, such as SDDM or LightDM, the screen will not blank or lock. Additionally, switching users without logging out is not possible.

To be able to lock the screen from GNOME Shell, enable GDM as your login manager:

 1. Make sure that the package gdm is installed.

 2. Open YaST and from it, open /etc/sysconfig Manager.

 3. Navigate to Desktop › Display manager › DISPLAYMANAGER.

 4. In the text box, specify gdm. To save, click OK.

 5. Reboot.

3.3 No Support for Type-1 Fonts in LibreOffice

LibreOffice 5.3 does not support legacy Type-1 fonts (file extensions .afm and .pfb) anymore. Most users should not be affected by this, as current fonts are available either in the format TrueType (.ttf) or OpenType (.otf) formats.

If you are affected by this, convert Type-1 fonts to a supported format, such as TrueType and then use the converted fonts. Conversion is possible with the application FontForge (package fontforge) which is included in openSUSE. For information on scripting such conversions, see https://fontforge.github.io/en-US/documentation/scripting/.

4 Więcej informacji oraz komentarze

 • Read the README documents on the medium.

 • View a detailed changelog information about a particular package from its RPM:

  rpm --changelog -qp FILENAME.rpm

  Replace FILENAME with the name of the RPM.

 • Check the ChangeLog file in the top level of the medium for a chronological log of all changes made to the updated packages.

 • Find more information in the docu directory on the medium.

 • https://doc.opensuse.org/ contains additional or updated documentation.

 • Visit https://www.opensuse.org for the latest product news from openSUSE.

Copyright © 2018 SUSE LLC

Dziękujemy za korzystanie z openSUSE.

Zespół openSUSE.

Drukuj tę stronę